Rejestr zmian w systemie

Szczegóły zmiany



Operacja Moduł - zmiana zawartości
Strona Nieodpłatna pomoc prawna
Login użytkownika sycow
Data 2020-01-08 13:32:20
Opis

Poprzednia zawartość


Informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1255) od dnia 1 stycznia 2016 r. realizowane są zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców gminy Syców.

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej znajduje się w Sycowie w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sycowie przy ul. Wrocławskiej 8. Pomoc prawna świadczona jest przez radców prawnych od poniedziałku do piątku w godz. od 1100 do 1500.

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa na terenie Powiatu Oleśnickiego: files/fck/File/oglosz/2019/Lista_jednostek_nieodplatnego__poradnictwa_dla_mieszkancow_Powiatu_Olesnickiego.pdf

 

Zasady udzielania  nieodpłatnej pomocy prawnej  w  Powiecie  Oleśnickim  w  2019r. 

Starostwo Powiatowe w Oleśnicy  informuje, że od 1 stycznia 2019 roku zgodnie z przyjętą nowelizacją  ustawy o  nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r., poz. 2030 ze zm.)  nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują  każdej uprawnionej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie  składa się  osobie  udzielającej  nieodpłatnej  pomocy  prawnej   lub  świadczącej nieodpłatne poradnictwo  obywatelskie. Oświadczenie, o którym mowa przechowuje się w warunkach uniemożliwiających dostęp do niego osób trzecich. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

1.poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub

2.wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub

3.sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism   procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub

4.nieodpłatną mediację  (w wybranych miejscach od stycznia 2019 roku )

5.sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową. 

Nieodpłatna   pomoc prawna nie obejmuje   spraw związanych   z prowadzeniem  działalności  gospodarczej  z wyjątkiem   przygotowania do rozpoczęcia  tej działalności.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:

działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Nieodpłatne poradnictwo  obywatelskie  obejmuje   również nieodpłatną mediację.

Nieodpłatna mediacja obejmuje:

poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających; przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji; przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej; przeprowadzenie mediacji oraz udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

REJESTRACJA WIZYT
Od 1 stycznia 2019 r. udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty . Wizytę w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie Powiatu oleśnickiego  można zgłosić w następujący sposób:

przez internet na stronie : https://powiatolesnicki.npp-24.pl/

UWAGA! Umawiając się na wizytę za pomocą wyżej wskazanej strony należy zapisać numer wizyty, który wyświetli się po umówieniu terminu.

telefonicznie pod nr tel. 570 926 267    w godz.8.00 do godz.15.00

Porady prawne  co  do zasady udzielane są podczas osobistej wizyty w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej.

Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.

Uwaga!:

-kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością,

-osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2017 r. poz. 1824) udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, może odbywać się poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, tj. w miejscu zamieszkania, przez telefon, po umówieniu terminu wizyty pod wskazanym wyżej nr telefonu wskazując preferowany sposób udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej.

 

HARMONOGRAM  PRACY  PUNKTÓW NIEOPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ

NA TERENIE POWIATU OLEŚNICKIEGO W 2019 R.

 

Punkt nr 1  - znajduje  się w  Starostwie Powiatowym w Oleśnicy ,

ul. Słowackiego 10, I piętro, pok.211 a. Prowadzony jest przez adwokatów.
Godziny otwarcia:
poniedziałek  godz. 8.00-12.00
wtorek             godz. 11.30-15.30
środa              godz. 8.00-12.00
czwartek         godz.11.30-15.30
piątek             godz. 8.00-12.00

 

Punkt nr 2 - znajduje  się  w  Miejsko Gminnym Ośrodku  Pomocy Społecznej  w Sycowie, 56-500 Syców, ul. Wrocławska 8. Punkt ten prowadzą radcy prawni.

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku w godzinach  11.00 -15.00

Punkt nr 3 – znajduje  się w  Urzędzie Miasta i Gminy w Bierutowie ,

56-420 Bierutów, ul. Moniuszki 12, budynek A, I piętro, sala nr 9.

Nieodpłatną  pomoc prawną  w tym punkcie świadczą  adwokaci i radcy  prawni.

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 12.00

Punkt nr 4 - znajduje się w budynku Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej   przy

ul. 1 Maja 2 , 56-416  Twardogóra. Prowadzony  przez organizację pozarządową, wyłonioną w otwartym konkursie ofert: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych  „Wsparcie, Informacja, Rozwój”  z Góry. Nieodpłatną  pomoc prawną w  tym punkcie  świadczą adwokaci i radcy prawni.

Godziny otwarcia:
poniedziałek godz.12.00-16.00
wtorek            godz.12.00-16.00
środa             godz.12.00-16.00
czwartek        godz. 8.00- 12.00
piątek            godz. 8.00-12.00

Harmonogram pracy punktów  oraz pozostałe informacje  w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej  zamieszczone    w  Biuletynie Informacji Publicznej  Starostwa  Powiatowego w Oleśnicy www.bip.powiat-olesnicki.pl  w zakładce  Nieodpłatna  Pomoc  Prawna 2019r .

 

Autor:
Data utworzenia: 21-04-2015 11:49:17