Informacje dot. elektrośmieci

   

Ważne informacje dotyczące ELEKTROŚMIECI

1. Elektrośmieci to wszystkie zużyte i stare sprzęty elektryczne i elektroniczne działające na prąd lub na baterie – np. pralki, lodówki, żelazka, video, odkurzacze, komputery, mp3, zabawki elektroniczne, telewizory, a także żarówki energooszczędne i świetlówki.  

2. Nie wyrzucaj elektrośmieci do śmietnika ani nie porzucaj w lesie!

Nie porzucaj elektrośmieci w lasach, w przydrożnych rowach, na złomowisku ani na śmietniku. Mogą stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia i dla środowiska, ponieważ często zawierają szkodliwe substancje chemiczne, które dosyć łatwo przedostają się z uszkodzonych bądź rozebranych na części zużytych urządzeń do gleby, potem wód gruntowych i powietrza. Zgodnie
z prawem, grozi za kara grzywny do 5 tys. złotych!

3. Przynieś do punktu zbierania lub do sklepu!

Kupując nowy odkurzacz, radio czy lodówkę – oddaj w sklepie zużyty sprzęt. Pamiętaj również,
że w Twojej gminie jest punkt zbierania, w którym także możesz bezpłatnie oddać elektrośmieci. Oddany sprzęt powinien być kompletny, jeśli są w nim baterie lub akumulator, wyjmij je i umieść w przeznaczonym na to pojemniku.

4. Nie demontuj sam!

Demontaż to skomplikowany proces, który powinny być wykonany w specjalistycznych zakładach, przez doświadczonych techników i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Zużyty sprzęt może zawierać substancje niebezpieczne dla Twojego zdrowia lub dla środowiska.

5. Nie chomikuj niepotrzebnie w domu!

Nie warto przechowywać zużytych, nieprzydatnych sprzętów w domu, w piwnicy czy w garażu – źle zagospodarowane elektrośmieci stwarzają zagrożenie dla środowiska naturalnego. W ten sposób marnotrawią się cenne surowce, które mogą być odzyskane i wykorzystane do produkcji nowych urządzeń.  

6. Oszczędzaj energię i surowce!

Możesz wymienić „prądożerne”, przestarzałe urządzenia na takie, które potrzebują jak najmniej energii (A+), bardziej ekonomiczne i spełniające wysokie standardy ochrony środowiska Wyłączaj urządzenia, gdy ich nie używasz, stosuj energooszczędne źródła światła.

7. Znajdź adres punktu zbierania!

Adresy punktów zbierania w całej Polsce zaznaczone są na mapie na stronach internetowych www.elektrosmieci.pl oraz www.elektroeko.pl. Dostępne są również pod numerem bezpłatnej infolinii ElektroEko 0 800 000 080.

Autor:
Data utworzenia: 21-10-2013 14:30:09