Protokół Nr 28 /08xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
ze wspólnego posiedzenia Komisji Społecznej, Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetowej oraz Komisji Infrastruktury
które odbyło się w dniu 16 czerwca 2008 r. w Sali 56 Urzędu Miasta i Gminy w Sycowie
w godzinach od 1430 do 1930
W posiedzeniu, któremu przewodniczył Bolesław Moniuszko Przewodniczący Rady Miejskiej udział wzięli członkowie wszystkich Komisji wg listy obecności stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego protokołu, oraz zaproszeni goście:
- Burmistrz Miasta i Gminy Syców Sławomir Kapica
- Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców Jacek Przybył,
- Sekretarz Miasta i Gminy Syców Michał Pawlaczyk
- Zbigniew Potyrała Starosta Powiatu Oleśnickiego
Ponad to udział w posiedzeniu brali:
- Marian Kuczyński Prezes SGK Sp. z o.o.
- Ireneusz Grzesiak Sołtys wsi Wioska
- Jan Księżyk Sołtys wsi Szczodrów
- Mieczysław Skuza Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 3
Przewodniczący Rady Miejskiej Bolesław Moniuszko o godzinie 1430 otworzył posiedzenie Komisji i po powitaniu ich członków oraz gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy czternastu Radnych co wobec składu powyższego stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji.
Następnie przedstawił projekt porządku posiedzenia:
1. Informacja o działalności Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, ze szczególnym uwzględnieniem filii w Sycowie.
2. Informacja o działalności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Przychodnia” w Sycowie oraz dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sycowie za 2007 rok.
3. Dyskusja i podjęcie w sprawie sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zwanego w skrócie „MPZP Syców – Obszar A”.
4. Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie nadania nazw ulic na terenie Miasta i Gminy Syców.
5. Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie przyznania dotacji dla Parafii Rzymskokatolickiej w Szczodrowie na przeprowadzenie prac budowlanych w kościele parafialnym w Szczodrowie wpisanym do rejestru zabytków.
6. Sprawy różne.
Zanim zaczęto omawiać punkty z porządku obrad Bolesław Moniuszko Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że na prośbę Burmistrz oraz Sołtysów Rada w tajnym głosowaniu ma zadecydować, które Sołectwo będzie miało pierwszeństwo w realizacji programu odnowy obszarów wiejskich.
Jacek Przybył – Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Syców
Wyjaśnił, że oprócz programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013 działanie „odnowa i rozwój wsi” jest do wyboru nowy program za pomocą którego można by było budować kanalizację na wsi. Nie ma możliwości łączenie obu programów w jednej wsi.
Sławomir Kapica – Burmistrz Miasta i Gminy Syców
Dodał, że przedstawiciele 12 sołectw wybrali między sobą 3 sołectwa, w których miałby być ten program odnowy i rozwoju wsi realizowany. SGK jako spółka może wystąpić o środki z zewnątrz miedzy innymi na budowę stacji uzdatniania wody w miejscowości Wioska.
Ireneusz Grzesiak – Sołtys wsi Wioska
W tej chwili budowa kanalizacji jest tematem nowym, który nie był wcześniej poruszany. Nie można zastępować programu budowy świetlicy budowa kanalizacji.
Michał Pater – Radny
Ile pieniędzy możemy pozyskać?
Jacek Przybył – Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Syców
Możemy pozyskać:
- do 4 mln na budowę kanalizacji
- do 500 tys. na odnowę obszarów wiejskich
Zenon Staniewicz – Radny
Zaproponował, aby rozpatrywać program rozwoju obszarów wiejskich, ponieważ gdyby była budowana kanalizacja np. w miejscowości Wioska to jej budowa obejmie tylko ul. Akacjową, Lipową a reszta Wioski nie zostanie zrobiona.
Marian Kuczyński – Prezes SGK Sp. Z o.o.
Wyjaśnił, że po przeanalizowaniu rozporządzenia wynika że miasto powyżej 500 tys. mieszkańców nie może starać się o środki z zewnątrz. Koncepcja jest taka, aby zrobić dokumentacje na całą Wioskę, ale w pierwszej kolejności zrobić kanalizacje wokół stacji uzdatniania wody.
Sołtysi z Szczodrowa i z Wioski zadecydowali, że chcą aby w pierwszej kolejności starać się o środki z programu odnowy obszarów wiejskich.
Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej
Poprosił o wybór Komisji Skrutacyjnej.
Do komisji skrutacyjnej zgłosili się Radni:
Stanisław Biernacki
Paweł Walczak
Leszek Wojtowicz
Więcej kandydatów nie zgłoszono.
Rada Miejska w obecności 14 Radnych: 14 głosami „za”, 0 głosami „przeciw” oraz 0 głosami „wstrzymującymi się” przyjęła skład Komisji Skrutacyjnej.
Członkowie Komisji Skrutacyjnej rozdali kary do głosowania.
Następnie je zebrani i przystąpili do liczenia głosów.
Paweł Walczak – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
Przedstawił następujące wyniki głosowania:
- Wioska 7 głosów
- Nowy Dwór 4 głosy
- Szczodrów 3 głosy
Ad 1 ) Informacja o działalności Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, ze szczególnym uwzględnieniem filii w Sycowie.
Zbigniew Potyrała – Starosta Powiatu Oleśnickiego
Ze względu na to, że Radni otrzymali informacje o funkcjonowaniu Zespołu Szpitali w Oleśnicy ze szczególnym uwzględnieniem Szpitala w Sycowie nie omawiał tego materiału. Dodał, że chwili obecnej istnieje wiele niewiadomych spraw z funkcjonowaniem szpitali. Przygotowywany jest szereg ustaw, który zmieniałby gospodarkę pieniądza, dlatego wstrzymane zostały poczynania ponieważ ma zmieniać się stan prawny, stan umów itp.
Dzisiaj mimo dużej pomocy ze strony Gminy Syców i Miasta Oleśnica inne gminy nie pomagają w funkcjonowaniu szpitala. Zapewnił, że celem starostwa jest zorganizowanie tak pracy szpitali, ażeby wystarczały te pieniądze, które zostały na ten cel zorganizowane. I zabezpieczone. Nie jest celem likwidowanie oddziału dziecięcego w szpitalu w Sycowie. Ale obiecać nie mogę, że tak się nie stanie. Po analizie finansowej będziemy wiedzieć czy starostwo będzie w stanie prowadzić oddział dziecięcy. Jeśli tak będzie to rozpiszemy konkurs na ordynatora oddziału.
W tej chwili w Oleśnicy remontowany jest oddział ginekologiczno – położniczy, remontowany jest również dach budynku. Budynek z ul. Kilińskiego chcemy wydzierżawić, a personel administracyjny przenieść na 4 pięto szpitala. Rozważamy również oddanie kuchni w prywatne ręce. Chcemy pozyskać większość ilość pacjentów i liczymy, że dojdzie do skutku punkt dializ oraz rezonans magnetyczny.
Zwrócił się z prośbą do Pana Mariana Kuczyńskiego, ażeby SGK umorzyło lub przesunęło datę spłaty długu jakie starostwo ma wobec spółki, a Pana Burmistrza poprosił, aby umożliwił Panu Kuczyńskiemu prowadzenie negocjacji w tej sprawie.
Jarosław Walczak, Krzysztof cegła i władysław Pawlicki opuścili obrady. Od tej pory w posiedzeniu bierze udział 11 Radnych.
Marian Kuczyński – Prezes SGK Sp. z o.o.
Wyjaśnił, że część tego zadłużenia została już spłacona. Przedłużenie terminu spłaty długu można rozpatrzyć.
Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej
Poddał pod głosowanie udzielenia upoważnienia w sprawie prowadzenia negocjacji Pana Mariana Kuczyńskiego z Panem Zbigniewem Potyrałą w sprawie umorzenie lub przedłużenia terminu spłaty długo jakie Starostwo Powiatowe w Oleśnicy na wobec Sycowskiej Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
Rada Miejska w obecności 11 Radnych: 11 głosami „za”, 0 głosami „przeciw” oraz 0 głosami „wstrzymującymi się” przyjęła w/w propozycję.
Michał Pater – Radny
Zaproponował, ażeby robić zestawienia regeneracji strat dla obu szpitali. Wymusiło by to zmobilizowanie sprawnego gospodarowania.
Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej
Zamknął dyskusje w tym punkcie.
Krzysztof Lentka opuścił obrady. Od tej pory w posiedzeniu uczestniczy 10 Radnych.
Ad 2) Informacja o działalności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Przychodnia” w Sycowie oraz dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sycowie za 2007 rok
Grzegorz Dąbrowski – Dyrektor SP ZOZ „Przychodnia”
Przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz informację o działalności SP ZOZ „Przychodnia” za rok 2007.
Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie
Otworzył dyskusję
Zdzisław Bednarek – Przewodniczący Komisji Budżetowej
Czy zostanie otwarta apteka w „Przychodni”?
Grzegorz Dąbrowski – Dyrektor SP ZOZ „Przychodnia”
Wyjaśnił, że wolałby otworzyć w „Przychodni” poradnię chirurgiczna niż aptekę.
Paweł Walczak – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
Jakie są zarobki w „Przychodni”?
Grzegorz Dąbrowski – Dyrektor SP ZOZ „Przychodnia”
Zasadnicze wynagrodzenie wynosi 3 200 zł, do tego premia, wizyty domowe itp. średnio pensja wynosi 5 200 zł.
Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie
Zamknął dyskusje i porosił Komisję Budżetową i Komisje Społeczną o zaopiniowanie projektu w/w uchwały oraz informacji z działalności SP ZOZ „Przychodnia” za 2007 rok.
Komisja Budżetowa w składzie 4 członków Komisji: 4 głosami „za”, 0 głosami „przeciw” oraz 0 głosami „wstrzymującymi się” pozytywnie zaopiniowała Informację o działalności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Przychodnia” w Sycowie oraz projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sycowie za 2007 rok
Komisja Społeczna w składzie 6 członków Komisji: 6 głosami „za”, 0 głosami „przeciw” oraz 0 głosami „wstrzymującymi się” pozytywnie zaopiniowała Informację o działalności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Przychodnia” w Sycowie oraz projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sycowie za 2007 rok
Ad 3) Dyskusja i podjęcie w sprawie sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zwanego w skrócie „MPZP Syców – Obszar A”.
Sławomir Kapica – Burmistrz Miasta i Gminy Syców
Przedstawił projekt uchwały wraz jej uzasadnieniem. Wyjaśnił, że zmiana planu dotyczy ulic: Matejki, Kaliskiej oraz Wrocławskiej. Zmiana planu dotyczy funkcji z zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na zabudowę mieszaną, wielorodzinna i garażową.
Stanisław Biernacki – Radny
Co stanie z boiskiem do siatkówki i do piłki nożnej przy ul. Kaliskiej Wysokiej? W tej chwili jest ono schowane w samosiejkach brzozy co powoduje tłumienie hałasu.
Paweł Walczak – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
Zaproponował, ażeby w następnym roku budżetowym zapewnić pieniądze w budżecie na uporządkowanie tego terenu i zrobić tam prawdziwe boisko.
Zapytał również ile kosztuje zmiana planu?
Sławomir Kapica – Burmistrz Miasta i Gminy Syców
Wyjaśnił, że w tej chwili koszty sporządzenia zmiany planu nie są do końca uzgodnione, ale średnio 10-12 tys. za działkę?
Michał Pater – Radny
Czy w tej zmianie planu uwzględnione są inwestycje związane z infrastrukturą (woda, ścieki itp.)?
Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców
Wyjaśnił, że te tereny są już uzbrojone, albo dopiero będą ponieważ wymuszał to na nich poprzedni plan.
Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie
Zamknął dyskusje i porosił Komisję Infrastruktury o zaopiniowanie projektu w/w uchwały.
Komisja Infrastruktury w składzie 3 członków Komisji: 3 głosami „za”, 0 głosami „przeciw” oraz 0 głosami „wstrzymującymi się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zwanego w skrócie „MPZP Syców – Obszar A”
Ad 4) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie nadania nazw ulic na terenie Miasta i Gminy Syców.
Leszek Wojtowicz – Przewodniczący Komisji Infrastruktury
Przedstawił projekt uchwały wraz z jej uzasadnieniem.
W toku przeprowadzonej dyskusji uzgodniono następujące nazwy ulic:
- Kazimierza Wielkiego
- Henryka Brodatego
- Kazimierz Pobożnego
- Juliana Jakimowicza
Komisja Infrastruktury w składzie 3 członków Komisji: 3 głosami „za”, 0 głosami „przeciw” oraz 0 głosami „wstrzymującymi się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie nadania nazw ulic na terenie Miasta i Gminy Syców.
Krzysztof Lentka powrócił na posiedzenie. Od tej chwili w obradach uczestniczy 11 Radnych.
Ad 5) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie przyznania dotacji dla Parafii Rzymskokatolickiej w Szczodrowie na przeprowadzenie prac budowlanych w kościele parafialnym w Szczodrowie wpisanym do rejestru zabytków.
Sławomir Kapica – Burmistrz Miasta i Gminy Syców
Wyjaśnił, że do Urzędu wpłynęło pismo w sprawie dofinansowania remontu kościoła w Szczodrowie. Na poprzedniej sesji była podejmowana uchwała zmiany budżetu , która uwzględniała to dofinansowanie, a ta uchwała jest tylko następstwem i ma charakter intencyjny.
Dyskusji w tym punkcie nie było.
Komisja Budżetowa w składzie 5 członków Komisji: 5 głosami „za”, 0 głosami „przeciw” oraz 0 głosami „wstrzymującymi się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyznania dotacji dla Parafii Rzymskokatolickiej w Szczodrowie na przeprowadzenie prac budowlanych w kościele parafialnym w Szczodrowie wpisanym do rejestru zabytków.
Komisja Infrastruktury w składzie 3 członków Komisji: 5 głosami „za”, 0 głosami „przeciw” oraz 0 głosami „wstrzymującymi się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyznania dotacji dla Parafii Rzymskokatolickiej w Szczodrowie na przeprowadzenie prac budowlanych w kościele parafialnym w Szczodrowie wpisanym do rejestru zabytków.
Sławomir Kapica – Burmistrz Miasta i Gminy Syców
Do porządku obrad będzie wprowadzona jeszcze jedna uchwała w sprawie zmiany budżetu na 2008 rok. Spowodowane to będzie zaciągnięciem pożyczki długoterminowej na zadanie inwestycyjne pn. „ Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Drołtowicach”
Dyskusji w tym punkcie nie było.
Komisja Budżetowa w składzie 5 członków Komisji: 5 głosami „za”, 0 głosami „przeciw” oraz 0 głosami „wstrzymującymi się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Miasta i Gminy Syców na 2008 rok.
Komisja Infrastruktury w składzie 3 członków Komisji: 3 głosami „za”, 0 głosami „przeciw” oraz 0 głosami „wstrzymującymi się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Miasta i Gminy Syców na 2008 rok.
Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie
Poinformował, że do Biura Rady wpłynęło pismo od Burmistrza w sprawie oddelegowania 2 osób z Rady do brania udziału w komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Szkoły w Działoszy.
Zaproponował, ażeby były to osoby to poprzednio czyli:
Radna Barbara Nogala
Radny Rafał Anders.
Więcej kandydatów nie głoszono.
Rada w obecności 11 Radnych: 11 głosami „za”, 0 głosami „przeciw” oraz 0 głosami „wstrzymującymi się” przyjęła propozycje Przewodniczącego Rady.
Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej
Po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 1930 zamknął posiedzenie Komisji.
Na tym protokół zakończono. Dokładny przebieg posiedzenia Komisji zarejestrowany jest na płycie CD.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Bolesław Moniuszko
Protokołowała
Magdalena Pieprzka