Uchwały Rady Miejskiej Syców za 2004 r.

URM XIV/159/04 w sprawie trybu udzielania dotacji z budżetu gminy.

UCHWAŁA Nr XXIV/159 /04xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

                  RADY MIEJSKIEJ W SYCOWIE

                            z dnia 24 czerwca 2004r.

 

w sprawie trybu postępowania o udzielanie dotacji z budżetu gminy Syców podmiotom niezaliczonym do sektora finansów publicznych i nie działającym w celu osiągnięcia zysku, sposobu jej rozliczania  oraz kontroli wykonania zleconego zadania.

 

                        Na podstawie art.  Art.118 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych (Dz.U.z 2003r. nr 15 , poz. 148  ze zmianami) w związku z art 18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U z  2001r. nr 142, poz.159 ze zmianami). uchwala się co następuje:

§ 1

 

  1. Podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia  zysku może być udzielana  dotacja z budżetu gminy na realizację zadań określonych w programie współpracy gminy Syców z organizacjami pozarządowymi.
  2. W przypadku zadań pożytku publicznego, wymienionych w  art.4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2004r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie tryb postępowania o udzielenie dotacji, sposób jej rozliczania oraz sposób kontroli wykonania zleconego zadania określa wymieniona ustawa.
  3. W przypadku innych niż określone w §1 pkt 2 zadań publicznych będących zadaniami własnymi gminy, tryb postępowania  o udzielenie dotacji, sposób jej rozliczania  oraz sposób kontroli wykonania zleconego zadania określają przepisy niniejszej uchwały.

 

§ 2

 

  1. Podstawą do udzielenia dotacji z budżetu gminy jest oferta podmiotu ubiegającego się o dotację,
  2. O udzielenie  dotacji mogą ubiegać się  podmioty nie zaliczane do sektora finansów   publicznych , nie działających w celu osiągnięcia zysku, prowadzące działalność statutową związaną z realizacją zadań  gminy.
  3. Oferty powinny być złożone do dnia 30 września  roku poprzedzającego rok budżetowy.
  4. W przypadkach szczególnych, wymagających uzasadnienia  w formie pisemnej, oferta może być złożony po upływie  ww. terminu.

 

§ 3

 

1.Wnioski-oferty podmiotów zainteresowanych powinny zawierać:

1)      szczegółowy zakres rzeczowy proponowanego do realizacji zadania,

2)      kalkulacje przewidzianych kosztów realizacji zadania,

3)      informacje o posiadanych zasobach  rzeczowych i kadrowych wskazujących na możliwość wykonania zadania,

4)      termin i miejsce realizacji zadania,

5)      informacje o posiadanych własnych środkach finansowych oraz uzyskanych z innych źródeł na realizacje danego zadania.

2. Wniosek powinien być podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli

    w imieniu wnioskodawcy.

 

3. Do wniosku powinien być dołączony statut lub inny dokument  organizacyjny lub rejestracyjny podmiotu, z którego wynikają jego zadania statutowe oraz pełnomocnictwa do składania oświadczeń woli.

4. Burmistrz Miasta i Gminy może uzależnić rozpatrzenie wniosku od złożenia w ustalonym terminie  dodatkowych informacji i wyjaśnień lub dokumentów.

5. Nie złożenie wskazanych dokumentów lub nie złożenie wyjaśnień w terminie spowoduje wykluczenie podmiotu z postępowania  o udzielenie dotacji w trybie  art.118 ustawy o finansach publicznych.

§ 4.

 

1. Decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Burmistrz Miasta i Gminy, uwzględniając w szczegółowości:

1)      czy  zadanie, które zamierza realizować podmiot ubiegający się o dotacje mieści się w zakresie zadań własnych gminy,

2)      wysokość środków budżetu gminy przeznaczonych na realizację zadań zleconych podmiotom, o których mowa w § 1,

3)      ocenę przedstawionej we wniosku kalkulacji kosztów  realizacji zadania, w tym w relacji do rzeczowego zakresu zadania,

4)      ocenę możliwości realizacji zadania  przez wnioskodawcę przy uwzględnieniu informacji zawartych we wniosku,

5)      rzetelność i terminowość realizacji zadań zleconych w poprzednim okresie.

 

2. Burmistrz Miasta i Gminy dokonuje  wyboru najkorzystniejszych ofert realizacji zadania,  uwzględniając przepisy  ustawy o zamówieniach publicznych oraz  ustawy o działalności pożytku publicznego.

3.Wykaz  podmiotów realizujących zadania zlecone  wraz z kwotami  udzielonych dotacji ogłaszany jest w formie zarządzenia Burmistrz Miasta i Gminy w terminie 30 dni od uchwalenia budżetu na dany rok

§ 5

 

1. Warunkiem udzielenia dotacji  na realizację zadania jest zawarcie pisemnej umowy  przez Burmistrza Miasta i Gminy  z podmiotem (wnioskodawcą) reprezentowanym przez osoby , o których mowa w § 3 ust.1 pkt 6.

2. Umowa powinna zawierać w szczególności:

1)      dokładne oznaczenie stron umowy,

2)      szczegółowy zakres rzeczowy realizowanego zadania, termin i miejsce jego realizacji, czasookres realizacji,

3)      zobowiązanie zleceniobiorcy do prowadzenia dokumentacji według wymagań  określonych przez zleceniodawcę w sposób umożliwiający ocenę wykonania zadania pod względem rzeczowym i finansowym.

4)      zobowiązanie się  zleceniobiorcy  do poddania się kontroli  przeprowadzonej przez osobę pisemnie upoważnioną przez zleceniodawcę  w zakresie objętym umową.

5)      określenie  wysokości dotacji, jaką zleceniodawca przekaże zleceniobiorcy z tytułu realizacji umowy oraz sposób i termin jej przekazywania,

6)      określenie przeznaczenia przychodów  uzyskanych przez zleceniobiorcę przy realizacji  zadania , których wysokości nie można było przewidzieć przy ustalaniu wysokości dotacji,

7)      ustalenie zasad i terminów oraz formy rozliczeń między stronami umowy,

8)      ustalenie   trybu i terminów przekazywania  zleceniodawcy  informacji o zakresie i sposobie realizacji umowy.

9)      warunki  wypowiedzenia umowy,

10)  określenie zasady odpowiedzialności zleceniobiorcy z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania  zleconego zadania  lub wykorzystanie dotacji na cele inne  niż określone w umowie, a w szczególności:

a)      terminu zwrotu kwoty dotacji przeznaczonej na inne cele  lub wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem,

b)      wysokości oprocentowania  kwoty dotacji , o której mowa pod lit.a),

c)      terminu zwrotu kwoty dotacji w wypadku niewykonania lub częściowego niewykonania  zleconego zadania,

 

§ 6.

 

1. Rozliczenie wykonania zadania i wykorzystania dotacji następuje na podstawie:

1)      sprawozdania  z wykonania  zleconego zadania,

2)      kserokopii dowodów księgowych  potwierdzających dokonane zdarzenia gospodarcze

3)      inne dokumenty dowodowe identyfikujące rodzaj zleconych zadań np. list obecności uczestników,

2. Na oryginałach dowodów księgowych  stanowiących rozliczenie dotacji winna zostać umieszczona pieczęć o treści „Rozliczono z dotacji Miasta i Gminy Syców, data i podpis”.

3. Rozliczenie  wykonania zadania i wykorzystania dotacji następuje w terminie określonym w umowie.

§ 7.

 

1.      W postępowaniu o udzielenie dotacji obowiązują formularze ofert, umów i sprawozdań określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia  Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz.U.nr 193 poz. 1891),

2.      Postępowanie o udzielenie dotacji oraz jej rozliczenie jest jawne. Podstawowym publikatorem jest Biuletyn Informacji Publicznej dział INNE DANE PUBLICZNE/Organizacje pozarządowe,

3.      Sprawy związane z postępowaniem o udzielenie dotacji (przyjmowanie wniosków, przyznawanie  i rozliczenie dotacji), prowadzą wydziały urzędu miasta i gminy – zgodnie z regulaminem organizacyjny urzędu.

 

§ 8.

Traci moc uchwała  Rady Miejskiej w Sycowie nr X/86/99 z dnia 26 sierpnia 1999r.  w sprawie zakresu i zasad przyznawania dotacji z budżetu gminy na realizacje zadań prowadzonych w formie gospodarki pozabudżetowej oraz dofinansowania innych podmiotów prowadzących działalność w zakresie zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej.

§ 9.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Syców.

 

§ 10.

Uchwała wchodzi w życie  po upływie 14  dni od  ogłoszenia w dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

                                            Przewodniczący Rady Miejskiej

 

                                                        Kazimierz Cichoń
Autor: