Protokoły Komisji Społecznej

Protokół nr 12/07 z dnia 19 listopada 2007 r.

Protokół nr 12 /07xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ze wspólnego posiedzenie Komisji Infrastruktury i Komisji Społecznej

Rady Miejskiej w Sycowie

z dnia 19 listopada 2007 r. godz. 1630 - 1930

 

 

Posiedzenie obu Komisji odbyło się w Szkole Podstawowej w Stradomi Wierzchniej. W posiedzeniu, któremu przewodniczył Leszek Wojtowicz udział wzięli członkowie obu  Komisji wg listy obecności stanowiącej załącznik nr 1, nr 2 do niniejszego protokołu, oraz zaproszeni goście Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców Jacek Przybył, Sekretarz Miasta i Gminy Syców Michał Pawlaczyk, Ewa Głowacka Dyrektor ZOS, Krystyna Wojtasik  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Stradomi Wierzchniej, Włodzimierz Nawrot Dyrektor Szkoły Podstawowej w Działoszy oraz Renata Kokot Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczodrowie.

 

Leszek Wojtowicz Przewodniczący Komisji Infrastruktury o godzinie 1630 otworzył posiedzenie Komisji i po powitaniu ich członków oraz gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy  9 członków obu Komisji co wobec składu powyższego stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji.

Następnie Leszek Wojtowicz  przedstawił projekt porządku posiedzenia:

 

Tematem wiodącym było zapoznanie się z działalnością i funkcjonowaniem szkół wiejskich.

oraz:

1.         Wręczenie odznaczeń osobom wyróżnionym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

2.         Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Syców o strategii rozwoju gospodarczego Miasta i Gminy Syców na lata 2004-2014 oraz jej realizacja w 2007r.

3.         Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie powiadomienia o obowiązku złożenia oświadczenie lustracyjnego.

4.         Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Syców.

5.         Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy w mieście Syców.

6.         Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Kępno a Gminą Syców w sprawie przekazywania dotacji celowej na pokrycie kosztów dotacji udzielonej przez Gminę Kępno niepublicznemu przedszkolu prowadzonemu przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeuszka w Kępnie w 2007 roku w części przypadającej na uczniów będących mieszkańcami Miasta i Gminy Syców.

7.         Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie opłat za świadczenia w przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Syców.

8.         Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy i szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli zatrudnianych w szkołach podstawowych, przedszkolach i gimnazjum dla których organem prowadzącym jest Gmina Syców.

9.         Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie zasad i opłat za korzystanie z posiłków w stołówkach szkolnych dla których organem prowadzącym jest Gmina Syców.

10.      Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie ustalania górnych stawek opłat przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie usuwania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych przez gminne jednostki organizacyjne oraz podmioty posiadające zezwolenia.

11.      Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie ustalania opłat za wykup miejsca na cmentarzu komunalnym w Sycowie w celu pochowania zwłok.

12.      Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Miasta i Gminy Syców na rok 2007.

13.      Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie obniżenia ceny żyta do celów wymiaru podatku rolnego.

14.      Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie określenia wzorów formularzy deklaracji i informacji podatkowych.

15.      Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia  kontroli problemowej przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Sycowie.

 

Krystyna Wojtasik – Dyrektor Szkoły podstawowej w Stradomi Wierzchniej

Powitała wszystkich i zaprosiła do zapoznania się z bazą dydaktyczną szkoły.

Pani Dyrektor poinformowała również o remontach jakie były wykonane w szkole w ostatnim czasie między innymi: wymiana stolarki okiennej, ocieplenie dachu w Sali gimnastycznej, położenie kostki brukowej przed szkołą, toalety na piętrze, wymiana instalacji grzewczej i elektrycznej. W szkole nie ma problemu z kadrą nauczycielską , wszyscy są zatrudnieni zgodnie z obowiązującymi zasadami. W szkole jest nauczyciel języka niemieckiego, lecz przydałoby się zatrudnić intendenta na pół etatu.

 

Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie

Które remonty z wymienionych przez Panią były zrealizowane w okresie wakacyjnym?

 

Krystyna Wojtasik – Dyrektor Szkoły podstawowej w Stradomi Wierzchniej

Sieć wodociągowa, wejście do szkoły i toalety dla dziewczynek.

 

Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie

Jaki był mniej więcej koszt tych remontów?

 

Krystyna Wojtasik – Dyrektor Szkoły podstawowej w Stradomi Wierzchniej

Ok. 45 tys.

 

Leszek Wojtowicz – Przewodniczący Komisji Infrastruktury

Czy staranie się o monitoring jest w toku?

 

Krystyna Wojtasik – Dyrektor Szkoły podstawowej w Stradomi Wierzchniej

Niestety nie, ponieważ szkoła nie spełnia określonych kryteriów. Nie mamy 200 uczniów, a monitoring przydał by się zwłaszcza zewnętrzny ze względu na liczne dewastację obiektu szkoły.

 

Leszek Wojtowicz – Przewodniczący Komisji Infrastruktury

Jak wygląda funkcjonowanie filii biblioteki publicznej?

 

Krystyna Wojtasik – Dyrektor Szkoły podstawowej w Stradomi Wierzchniej

Współpraca jest dobra. My jako szkoła nie mamy oddzielnej biblioteki.

 

Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie

Czy jest jakiś sponsoring zewnątrz?

 

Krystyna Wojtasik – Dyrektor Szkoły podstawowej w Stradomi Wierzchniej

Jest kilku sponsorów. Dużo pomagają nam rodzice, mieszkańcy oraz nasi mężowie.

 

Leszek Wojtowicz – Przewodniczący Komisji Infrastruktury

Podziękował Pani Dyrektor Krystyna Wojtasik oraz poprosił Pana Włodzimierza Nawrota Dyrektora Szkoły podstawowej o przedstawienie krótkiej informacji o działalności tej szkoły.

 

Włodzimierz Nawrot – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Działoszy.

Wyjaśnił, że sprawy personalne w tym roku są bez zarzutów. Z nauczycielem od języka angielskiego nie było problemu. W szkole jest monitoring – 5 kamer. Na wyposażeniu szkoły mamy 15 komputerów w Sali komputerowej oraz w każdej Sali po jednym komputerze jako stanowisko internetowe.

Potrzeb inwestycyjnych jest bardzo wiele, ale priorytetem jest wymiana pokrycia dachowego.

 

Pytań do Pana Dyrektora nie było.

 

Renata Kokot – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczodrowie.

W szkole jest monitoring – 2 kamery za zewnątrz i 2 w środku, 8 komputerów oraz stałe łącze internetowe. Był problem z jednym nauczycielem w tym roku ponieważ był na urlopie zdrowotnym. Anglista jest, któremu brakuje tylko egzaminu końcowego. W szkole nie ma bibliotekarza jedna z nauczycielek prowadzi to społecznie.

 

Pytań do Pani Dyrektor nie było.

 

Ewa Głowacka – Dyrektor ZOS

W roli podsumowania powiedziała, że w wiejskich szkołach i szkołach w Sycowie nie jest źle. W większości z nich jest bardzo dużo wykonanych prac remontowych, zwłaszcza ze środków z budżetu. Były drobne problemy z kadra dydaktyczną, na ta chwile nie potrzeba psychologów, na razie nie ma takich zaleceń. Ogólnie wszystkie szkoły uzyskują bardzo dobre wyniki.

 

Michał Pater – Radny

Jaki jest cel przeznaczenie budynku szkoły w Ślizowie?

 

Zenon Staniewicz – Radny

Mieszkańcy obawiają się, że gmina będzie chciała sprzedać ten budynek.

 

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

Nigdy nie myśleliśmy o sprzedaży tego budynku. Głównym celem jest przeznaczyć ten obiekt na cele dydaktyczne. Gdyby nie udało się otworzyć tam wyższej uczelni to myślimy rozbudować ten obiekt na mieszkania.

 

Leszek Wojtowicz – Przewodniczący Komisji Infrastruktury

Ze względu na brak dalszej dyskusji dokonał jej zamknięcia.

 


Ad 1)Wręczenie odznaczeń osobom wyróżnionym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie

Wyjaśnił, że odznaczenia będą wręczane rodziną, których dwóch lub więcej synów odbywało służę wojskową. Będą wręczone dwa medale srebrny i złoty. Specjalnie na tą okazję ma przyjechać przedstawiciel z WKU.

 

Dyskusji w tym punkcie nie było.

 

Ad 2) Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Syców o strategii rozwoju gospodarczego Miasta i Gminy Syców na lata 2004-2014 oraz jej realizacja w 2007r.

Dyskusji w tym punkcie nie było.

 

Ad 3) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie powiadomienia o obowiązku złożenia oświadczenie lustracyjnego.

Michał Pawlaczyk – Sekretarz Miasta i Gminy Syców

Obowiązek wynika ze zmiany ustawy. W tym przypadku dotyczy to Pani Skarbnik Marii Galuby. Obowiązek spoczywa tu na Radzie Gminy związku z tym przygotowana została uchwał.

 

Dyskusji w tym punkcie nie było.

 

Ad 4) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Syców.

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

Zmiana studium związana jest z budową rurociągu. Koszty pokrywa inwestor. Planiści będą na sesji więc w razie ewentualnych pytań odpowiedzą na nie.

 

Dyskusji w tym punkcie nie było.

 

Ad  5) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy w mieście Syców.

Leszek Wojtowicz – Przewodniczący Komisji Infrastruktury.

 Wyjaśnił, że nazwę tej ulicy należy zmienić. Nawa ta nie wiąże się z zadymo kosztami ponieważ nikt nie jest zameldowany na tej ulicy. Jest to łącznik między ul. H. Sawickiej a ul. Daszyńskiego. Jedyny koszt związany ze zmiana nazwy to wymiana tabliczki.

 

Dyskusji w tym punkcie nie było.

 

Ad 6) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Kępno a Gminą Syców w sprawie przekazywania dotacji celowej na pokrycie kosztów dotacji udzielonej przez Gminę Kępno niepublicznemu przedszkolu prowadzonemu przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeuszka w Kępnie w 2007 roku w części przypadającej na uczniów będących mieszkańcami Miasta i Gminy Syców.

Ewa Głowacka – Dyrektor ZOS

Przedstawiła projekt uchwały.

 

Paweł Walczak – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie

Ile my dopłacamy na dziecko u sióstr Urszulanek?

 

Ewa Głowacka – Dyrektor ZOS

270 zł/m-c

 

Paweł Walczak – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie

Czyli to porozumienie wynosi nas taniej.

 

Ad 7) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie opłat za świadczenia w przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Syców.

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

Uchwała ma na celu urealnienie kosztów w przedszkolach. Była to sugestia radnych. W uchwale proponujemy przyjęcie nie stawki kwotowej tylko procentowej do najniższego wynagrodzenia. Unikniemy przez to co rocznej waloryzacji tych kwot. Na dzień dzisiejszy jest to kwota ok. 75 zł. Jest to jedna z niższych opłat za przedszkola w porównaniu z naszymi sąsiadami. Jednocześnie ustaliliśmy koszty za wyżywienie. Na ta chwile wynosi ono 2, 10 zł dla pracownika.

 

Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie

Czy ten wzrost 175% dotyczy wszystkich pracowników czy tylko nauczycieli?

 

Ewa Głowacka – Dyrektor ZOS

Dotyczy to wszystkich pracowników.

 

Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie

Kto będzie miał prawo zwalniania umorzeń o których mowa w §4 ust. 2?

 

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

Burmistrz.

 

Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie

Ale pamiętajmy, że podjedliśmy uchwałę, która zwalnia burmistrza od podejmowania takich decyzji i jednocześnie daje upoważnienie dyrektorom. Ta uchwałą blokowalibyśmy wykonanie poprzedniej uchwały.

 

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

W takim razie przyjmiemy to jako autopoprawkę, że decyzja będzie należała do dyrektora przedszkola.

 

Radny Wiesław Kapica opuścił obrady, obecnie w posiedzeniu uczestniczy 8 członków obu Komisji.

 

Ad 8) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy i szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli zatrudnianych w szkołach podstawowych, przedszkolach i gimnazjum dla których organem prowadzącym jest Gmina Syców.

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

Zgłosił autopoprawkę do tab. nr 1 aby w kolumnie trzeciej wierszu pierwszym dopisać słowo „średniego”. Uchwała nie odbiega od uchwały podjętej w marcu. Uchwała była pozytywnie zaopiniowana przez związku zawodowe. Jej podjęcie Nie powoduje większych sutków finansowych.

 

Michał Pater – Radny

Zgłosił zdanie odrębne do §5 aby nie zabierać dodatku motywacyjnego dla dyrektorów nawet tym, który wygrali konkurs. Z uchwały wynika, że dyrektor nowo zatrudniony może dostać ten dodatek dopiero po przepracowaniu 6 miesięcy.

 

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

Wyjaśnił, że cały §5 dotyczy nowo zatrudnionych osób w danej placówce. Bo jeśli ktoś zacznie prace od września w danej placówce i warunkiem otrzymania dodatku motywacyjnego jest wyjściowo rok lecz w przypadku dyrektora jeśli efekty jego pracy są zadowalające można ten okres skrócić do pół roku. Dodatek motywacyjny jest dodatkiem obligatoryjnym, który dostaje się za osiągnięcia w pracy i to określa §4.

 

Ewa Głowacka – Dyrektor ZOS

To nie jest dodatek, który się należy wszystkim. Nawet nauczyciel, który przychodzi po urlopie zdrowotnym nie dostaje takiego dodatku.     

 

Michał Pater – Radny

Proszę moje zdanie odrębne przedstawić na sesji.

 

Leszek Wojtowicz – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Proszę członków Komisji Społecznej o przeprowadzenie głosowania nad wnioskiem radnego Michała Patera.

 

Barbara Nogala – Przewodnicząca Komisji Społecznej

Przeprowadziła głosowanie w sprawie pozostawienia zapisu §5 w niezmienionej formie czyli tak jak jest zaproponowany w uchwale.

 

Komisja Społeczne w składzie 7 członków 6 głosami „za” 0 głosami „wstrzymującymi się” oraz 1 głosie „przeciw”. Wniosek został odrzucony.

 

Paweł Walczak – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie.

Zwrócił uwagę, aby tego typu uchwały były przedyskutowane przed zasięgnięciem opinii w związkach zawodowych, aby w przyszłości uniknąć nieporozumień.

 

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

Możemy przyjąć takie postępowanie, że Komisja Społeczna będzie wraz z burmistrzem uczestnikiem negocjacji ze związkami zawodowymi. I te uzgodnienia będą odbywać się w większym gronie i wtedy unikniemy spotkań kilkukrotnych. Na etapie tworzenia projektu dochodzi się do pewnego konsensusów.

 

Ad 9) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie zasad i opłat za korzystanie z posiłków w stołówkach szkolnych dla których organem prowadzącym jest Gmina Syców.

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

Wyjaśnił, że ten punkt będzie wykreślony z porządku obrad ponieważ dostaliśmy sygnał z Wydziału Nadzoru z Urzędu Wojewódzkiego, że przepis prawny na który przywołujemy w tej uchwale wchodzi w życie z dniem 01 stycznia 2008r. nasza uchwała również miała by wejść od 01 stycznia 2008 r. ale nadzór sugeruje, że w tym momencie nie możemy powoływać się w momencie kiedy on nie jest jeszcze aktem prawnym. Dlatego tak uchwała wejdzie do porządku obrad w styczniu.

Dyskusji w tym punkcie nie było.

 

Ad 10) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie ustalania górnych stawek opłat przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie usuwania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych przez gminne jednostki organizacyjne oraz podmioty posiadające zezwolenia.

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

Propozycja p. Kuczyńskiego budzi duży niepokój. Faktem niezaprzeczalnym jest, że w kalkulacji kosztowej największą pozycja która ma wpływ znaczny wzrost jest tzn. opłata środowiskowa, której wartość niezależna od Rady Miejskiej i niezależna od SGK rośnie kilkakrotnie z kwoty 72 700 na 344 300 zł. To jest największa pozycja kosztowa. Przeraża mnie jedno: przyjęcie odpadów na wysypisko śmieci ponieważ rośnie o 86%, to wręcz prowokuje do wywożenia do lasu. Jest to do wyjaśnienia na jutrzejszym spotkaniu na Komisji Budżetowej ponieważ wtedy będzie p. Kuczyński.

 

Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie.

Czy ta opłata środowiskowa jest dochodem SGK czy Skarbu Państwa? 

 

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

To jest koszt, który ponosi na rzecz Skarbu Państwa.

 

Michał Pater – Radny

Zaproponował zmianę zapisu w §1 pkt 2 jako autopoprawkę poprzez dopisanie słów „oraz w sytuacjach awaryjnych”. Żebry było wiadomo, że nie tylko soboty i niedziele. 

 

Leszek Wojtowicz – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Myślę, że wszelkie wątpliwości p. Kuczyński rozwieje na jutrzejszym spotkaniu na Komisji Budżetowej.

 

Ad 11) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie ustalania opłat za wykup miejsca na cmentarzu komunalnym w Sycowie w celu pochowania zwłok.

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

Jeśli chodzi o tą uchwałę to ona nie była zmieniana od wielu lat. Trzeba to w jakiś sposób urealniać ponieważ mamy duże potrzeby inwestycyjne na cmentarzu i duże oczekiwania z zagospodarowaniem tego terenu. Zaproponował aby zwiększyć kwoty te kwoty za pochówek zwłok oraz za wykup i rezerwacje miejsc.

 

Paweł Walczak – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie.

Zwrócił szczególna uwagę, aby przy podnoszeniu tego typu kwot wziąć pod uwagę ludzi starszych, ponieważ często tacy ludzie maja skromną emeryturę i nie każdego stać zapłatę tak wysokich cen.

 

Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie.

Czy w tej chwili są już wyznaczone kwatery pod urny?

 

Paweł Walczak – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie.

Tak, są już wyznaczone.

 

Leszek Wojtowicz – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Przeprowadził głosowanie nad zmianą kwot w § 1 pkt 3 na 800 zł i w § 1 pkt 4 na 70 zł.

 

Komisje w obecności 8 członków:  5 głosami „za” 0 głosami „wstrzymującymi się” oraz 3 głosami „przeciw” oraz 0 przyjęła zmianę w § 1  pkt 3.

 

Komisje w obecności 8 członków: 7 głosami „za” 0 głosami „wstrzymującymi się” oraz 1 głosami „przeciw” przyjęła zmianę w § 1 pkt 4.

 

Ad 12) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Miasta i Gminy Syców na rok 2007.

Dyskusji w tym punkcie nie było.

 

Ad 13) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie obniżenia ceny żyta do celów wymiaru podatku rolnego.

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

Od piątku mamy dylemat czy obniżać cenę żyta, ponieważ analizowaliśmy tą  sytuację i zasięgaliśmy opinii w sąsiednich gminach. W tej chwili nasi sąsiedzi próbują się wycofywać z obniżania tych stawek ponieważ takie obniżenie nosi charakter pomocy de minimis. I w tym momencie korzystając z tej formy pomocy eliminuje potencjalnych najbardziej dynamicznie rozwijających się rolników, który planowali starać się o środki europejskie na modernizację swoich gospodarstw, zakup maszyn rolniczych itp. z skorzystania z tej pomocy. A można otrzymywać tylko jedna formę pomocy. Rada podejmuje uchwałę tylko o obniżeniu tych stawek, jeśli nie podejmie takiej uchwały to będą obowiązywały takie stawki ogłoszone przez Ministra Finansów. 

 

Paweł Walczak – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej

To trzeba odrzucić tą uchwałę.

 

Jacek Przybył – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Syców

Tą sytuację będziemy jeszcze analizować i konsultować z bezpośrednio z zainteresowanymi. Ewentualnie wrócimy do tego w miesiącu grudniu.

 

Michał Pater – Radny

Zaproponował, aby zorganizować spotkanie z fachowcami w tej dziedzinie i jeśli uda się to rozwiązać przed sesją to wprowadzi się tą uchwałę, ale jeśli nie to wycofa się projekt uchwały z porządku obrad.

 

Ad 14) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie określenia wzorów formularzy deklaracji i informacji podatkowych.

Dyskusji w tym punkcie nie było.

 

Ad 15) Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia  kontroli problemowej przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Sycowie.

Bolesław Moniuszko – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie

Wyjaśnił, że do Biura Rady wpłynęło pismo od burmistrza w sprawie skargi na dyrektora Szkoły podstawowej Nr 1 w Sycowie. Konsultowane to było z radcą prawnym. Zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisje rewizyjną. Oraz na podstawie §82 ust. 1 Statutu Miasta i Gminy Syców: Komisja Rewizyjna kontroluje działalność Burmistrza, gminnych jednostek organizacyjnych i jednostek pomocniczych Gminy pod względem: legalności, gospodarności, rzetelności, celonowości oraz zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym.

W związku z tym Komisja Rewizyjna powinna się tym zając i wtedy Komisja rewizyjna będzie wnioskować do Rady o przyjęcie lub odrzucenie skargi i w jakim zakresie. W ten czas burmistrz podejmie decyzje jakie podejmie dalsze kroki.

Jest prośba o wyznaczenie jednej osoby z Komisji Społecznej do udziału w rozpatrywaniu tej skargi.

 

Barbara Nogala – Przewodnicząca Komisji Społecznej

Zaproponowała radnego Michała Patera.  

 

Michał Pater – Radny

Nie wyraził zgody ponieważ ma wątpliwości prawne.

 

Więcej kandydatów nie było.

 

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ze względu na wyczerpanie porządku obrad i braku dalszej dyskusji o godzinie 1930 dokonał zamknięcia posiedzenia.

 

Na tym protokół zakończono.

 Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Leszek Wojtowicz

 

Protokołowała

Magdalena Pieprzka

Autor: