ITI 6220.12.-p 2014 Syców, dnia 01 sierpień 2014r.
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 123, art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. –Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) oraz art. 63 ust. 1 i 2, art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie społeczeństwa oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) w sprawie wniosku inwestora: Sycowska Gospodarka Komunalna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ul. Wrocławska 8; 56-500 Syców dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rekultywacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, które zlokalizowano na terenie działki nr 16/1 i 16/2 obręb Syców.
POSTANAWIAM
odstąpić od potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia polegającego na rekultywacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne , zlokalizowane na terenie działek nr 16/1 i 16/2 obręb Syców.
UZASADNIENIE
W dniu 27.05.2014 r. wpłynął wniosek Sycowska Gospodarka Komunalna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ul. Wrocławska 8; 56-500 Syców o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na rekultywacji składowiska odpadów innych niż obojętne i niebezpieczne, które zlokalizowano na terenie działki nr 16/1 i 16/2 obręb Syców.
Inwestycja ma na celu minimalizację potencjalnego negatywnego oddziaływania na środowisko. Przewidziane do wykonania prace rekultywacyjne, przewidują zabezpieczenie składowiska odpadów przed jego szkodliwym oddziaływaniem na wody powierzchniowe i podziemne oraz powietrze. Poprzez rekultywację, obszar składowiska odpadów zintegruje się z otaczającym środowiskiem.
Składowisko posiada decyzję nr DM-S.7655-3/10 Marszałka Województwa Dolnośląskiego z dnia 15.09.2010 r. wyrażającą zgodę na zamknięcie składowiska, która określa warunki zamknięcia i rekultywacji składowiska
Biorąc pod uwagę parametry powyższej inwestycji, należy zakwalifikować ją do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, które wymienione jest w § 3 ust. 1 pkt 80 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 2013.817). Jest to grupa przedsięwzięć, dla których może być wymagane przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu oddziaływania.
W związku z powyższym, pismem nr ITI 6220.12.-z2014 z dnia 25.06.2014 r. powiadomiłem strony postępowania o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia oraz w tym samym dniu wystąpiłem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oleśnicy o wydanie opinii w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla ww. przedsięwzięcia.
Dysponując informacjami uzyskanymi od inwestora, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydał postanowienie nr WOOŚ.4240.371.2014.MB z dnia 14.07.2014 r., w którym wyraził opinię, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Informacje przedstawione w karcie informacyjnej dały obraz usytuowania terenu, jego budowy geologicznej i sytuacji hydrogeologicznej. Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza obszarami głównych zbiorników wód podziemnych. Najbliższe ujęcia wody zlokalizowane na kierunku przepływu wód gruntowych położone są w odległości 1,4 -1,7 km od składowiska (studnie wiercone)
W rejonie składowiska na podłożu iłów trzeciorzędowych plioceńskich zalegają utwory czwartorzędowe akumulacji wodnolodowcowej. Utwory czwartorzędowe pochodzą ze zlodowacenia środkowo-polskiego i występują tu w strefie spiętrzonej moreny czołowej. Utwory te ukształtowane zostały pod wpływem działalności tektoniki lodowcowej. Dlatego też możliwy jest zaburzony, nieregularny układ włącznie z inwersją warstw i nie ma pewności, że występujące pod warstwą czwartorzędowych żwirów iły plioceńskie stanowią rzeczywiste podłoże składowiska czy też ich występowanie należy wiązać z formą porwaków fałdów lub zasunięć.
Podczas wydawania niniejszego postanowienia uwzględniono aspekty, o których mowa w art. 63 ust. 1 ustawy cyt. na wstępie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ocenie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Wśród uwarunkowań o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko przesądziły rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji.
Planowane przedsięwzięcie dotyczy rekultywacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne na działce ewidencyjnej nr 16/1 i 16/2 obręb Syców.
Całkowita powierzchnia działek wynosi 2,6023 ha. Teren całej działki zabezpieczony jest przed dostępem osób postronnych i ogrodzony jest płotem z siatki o wysokości 2 m. Na tej działce znajduje się kwatera do składowania odpadów o powierzchni 0,87 ha. Składowisko otoczone jest pasem zieleni izolacyjnej o szerokości 10m. złożonym z krzewów i drzew. Wierzchowina złoża odpadów tworzy powierzchnię płaską. Kolejne warstwy odpadów po kompaktacji przykrywane były warstwą materiału mineralnego, co zapobiegało rozwiewaniu lekkich odpadów i w mniejszym stopniu pyleniu. Wzdłuż południowego i południowo-wschodniego obrzeża składowiska wykonany został rów opaskowy ułatwiający spływ odcieków i wód gruntowych do zbiornika odcieków – odcieki wywożone są na oczyszczalnię ścieków w Sycowie. Rolę podwójnego uszczelnienia dna i skarp kwatery spełnia bentomata o grubości 6,5 mm oraz folia PEHD o grubości 2 mm. Obiekt wyposażony jest w drenaż żwirowo – tłuczniowy z odprowadzeniem do zbiornika odcieków. Na warstw ziemno-piaszczystej, w obsypce żwirowej o grubości 0,3 m ułożono sączki drenarski z ryr perforowanych PVC ø110 włączone do kolektora głównego ø160. Drenaż ułożony został z zachowaniem naturalnego pochylenia kwatery – ujmowane odcieki spływają grawitacyjnie do zbiornika na odcieki ( Żelbetowa komora o pojemności 7,2m3 ). Zbiornik odcieków z pompą typu PZM wykonany jest z kręgów żelbetowych ø1000 i dobudowywany w miarę potrzeby do wysokości 1m ponad warstwę składowanych odpadów. Jest on zabezpieczony pokrywą metalową zamykaną na kłódkę. W celu odprowadzenia gazu składowiskowego na terenie składowiska rozmieszczonych jest 7 studzienek odgazowujących. Studnie odgazowujące były nadbudowywane wraz z zasypywaniem odpadów o kolejny 1 m. ponad składowane odpad. Po nadbudowie wypełniane zostały tłuczniem.
Działania rekultywacyjne składające się z dwóch zakresów prac: rekultywacji technicznej i rekultywacji biologicznej zaprojektowano tak, aby maksymalnie ograniczyć szkodliwe oddziaływanie na środowisko składowanych odpadów.
Przedsięwzięcie polegać będzie na rekultywacji składowiska mającej na celu zabezpieczenie przed erozją wodną i wietrzną powierzchni składowiska oraz wykonaniu odpowiedniej okrywy rekultywacyjnej. W procesie rekultywacji stosowane będą materiały niebędące odpadami, a także zostaną wykorzystane niektóre odpady zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 marca 2006 r. w sprawie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz. U. Nr 49 poz. 356). spełniające określone parametry jakościowe. Zrekultywowana kwatera stanowić bodzie ukształtowana bryłę o wysokości maksymalnej wynoszącej 212.09 m n.p.m. Na powierzchni kwatery przewiduje się wysianie traw w 1 etapie oraz nasadzenia drzew w II etapie rekultywacji biologicznej
Kształtowanie bryły składowiska będzie prowadzone z wykorzystaniem maszyn roboczych: ładowarek kołowych, koparek i/lub spycharek w celu uzyskania równej powierzchni na ukształtowanej wierzchowinie składowiska.
Ze względu na fakt usytuowania składowiska we wgłębnym wyrobisku poeksploatacyjnym kruszywa naturalnego i korzystne warunki hydrogeologiczne otaczającego terenu (zapewniające optymalne odprowadzenie z uformowanej wierzchowiny wód pochodzących z odpadów atmosferycznych w kierunku południowo-zachodnim) odstępuje się od wykonania rowu opaskowego wokół rekultywowanego składowiska.
Dla uniknięcia spękań struktury całej okrywy składowiska przewidziano zamontowanie, przed wprowadzeniem uszczelnienia syntetycznego, na istniejących 7 studniach odgazowujących, kominów wypełnionych kruszywem grubym lub pokruszonym gruzem stanowiącym materiał porowaty umożliwiający migracje ewentualnego gazu składowiskowego. Przykrycie składowiska zostanie wykonane na całej powierzchni dotychczasowej kwatery składowiska. (0.87 ha). Będzie wykonane z zastosowaniem uszczelnienia syntetycznego z zastosowaniem bentomaty lub surowców naturalnych (gliny, iłów). Uszczelnienie wykonane z warstwy mineralnej (glina, iły) będzie posiadało miąższość od 30 do 60 cm, co zapewni bardzo dobrą izolację złożą odpadów złożonych na kwaterze. Na utworzonej, wg powyższych zasad, na całym obszarze kwatery warstwie uszczelniającej zabezpieczonej cienką warstwą mineralną, zostanie wykonana warstwa drenażowa jako żwirowo-piaszczysta o miąższości ok. 0,5 m. o współczynniku filtracji „k” większym niż 1x10-4 m/s (np. zasypka z grubego piasku o grubości warstwy do 20 cm jako odwodnienie powierzchniowe).
Warstwę ekranującą zakłada się o miąższości 50 cm nad kwaterą i od 10 do 40 cm poza kwaterą, na przyległym obszarze składowiska, gdzie odpady nie były składowane. Grubość tej drugiej warstwy (poza kwaterą) będzie zmienna i uzależniona od ukształtowanego spadku, który nawiązywał będzie do rzędnych rodzimego gruntu na krańcach całego składowiska, tak by zniwelować gwałtowne pochylenia i maksymalnie wyłagodzić spadki. Podejście takie wynika z faktu planowanego kierunku rekultywacji.
Autorzy KIP rozważyli różne warianty przedsięwzięcia biorąc pod uwagę uwarunkowania związane z ochroną środowiska, lokalizacją omawianego obszaru, ilością składowanych na nim odpadów a także ewentualne koszty i nakład pracy związany z realizacją rekultywacji.
Wariant pierwszy zakładał, że w wyniku przeprowadzenia rekultywacji kwatera składowania odpadów zostanie odpowiednio ukształtowana i przykryta warstwą rekultywacyjną składającą się z poszczególnych warstw (wyrównująca, uszczelniająca, drenażowa i glebotwórcza) następnie dwuetapowo zostanie wprowadzona szata roślinna.
Wariant drugi w odróżnieniu od wariantu nr 1 zakładał wykonanie okrywy rekultywacyjnej zbudowanej wielowarstwowo wzbogaconej w stosunku do okrywy z wariantu 1-go o warstwę drenażu gazowego i drenażu wodnego, uzupełniona folią uszczelniająca oraz geowłókniną.
Rozważono również wariant polegający na niepodejmowaniu przedsięwzięcia, co doprowadziłoby do powstania na terenie zamkniętego składowiska odpadów w Sycowie obszaru częstego nielegalnego porzucania odpadów, a co za tym idzie niekontrolowanego ich składowania na omawianym obszarze. Stałby się on obiektem w znacznym stopniu przyczyniającym się do obniżenia właściwości krajobrazowych jak również, charakteryzującym się znacznym negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Dlatego wariant zakładający nie podejmowanie prac rekultywacyjnych na omawianym terenie został wykluczony.
Najkorzystniejszym wariantem rekultywacji dla składowiska odpadów w Sycowie uznano wariant nr 1. Zakłada on rekultywację w prosty i sprawdzony sposób ograniczający do minimum zanieczyszczenie środowiska. Wariant 2 w przeciwieństwie do rozwiązań wariantu 1 byłby nieadekwatny ekonomicznie i ekologicznie do zagrożeń stwarzanych przez składowane odpady.
Podczas prac rekultywacyjnych mogą nastąpić zwiększone emisje substancji do powietrza oraz hałasu. W związku z rodzajem zastosowanej technologii jak i niewielką skalą przedsięwzięcia nie przewiduje się wystąpienia istotnych emisji, które mogą negatywnie i trwale wpłynąć na poszczególne komponenty środowiska. Hałas, który będzie powstawał, będzie wyłącznie związany z praca maszyn, użyciem ciężkiego sprzętu (spychacze, koparki, ładowarki, walce, itp.) oraz ruchem samochodów ciężarowych. Możliwość ograniczania emisji hałasu w czasie prowadzenia prac polegać będzie na stosowaniu nowoczesnych maszyn o niskiej emisji hałasu do środowiska, Emisję do powietrza atmosferycznego na etapie prac stanowić będzie pył pochodzenia mineralnego, powstający podczas rozładunku kruszyw, a także pracy maszyn i urządzeń wykonujących roboty ziemne oraz gazy spalinowe pochodzące z. silników pracujących maszyn i środków transportu. Wymienione emisje o charakterze niezorganizowanym mogłyby być okresowo istotne w niekorzystnych warunkach, ale biorąc pod uwagę przejściowy charakter prac należy uznać, że ten etap nie spowoduje trwałych negatywnych zmian w środowisku.
Podczas prac będą powstawały głownie odpady o charakterze bytowo-komunalnym. Odpady te będą magazynowane w wyznaczonym miejscu w dostosowanych i oznaczonych pojemnikach, a następnie przekazywane uprawnionym do odbioru podmiotom.
W zakresie aspektów przyrodniczych stwierdzić należy, że w zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia nie występują obszary wodno-błotne, obszary górskie, obszary leśne. obszary przylegające do jezior, a także obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochrona, w tym obszarów Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o uchronić przyrody (Dz.U.2013r. poz. 627. ze zm.). Najbliżej położony obszar Natura 2000: obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Bór Jodłowy w Goli PLH020107 położony jest w odległości ok. 15 km. Oceniając skalę i rodzaj możliwego oddziaływania inwestycji stwierdzono, iż z uwagi na charakter przedsięwzięcia oraz lokalizację na terenie przekształconym antropogenicznie (składowisko odpadów) inwestycja nie powinna oddziaływać negatywnie na środowisko przyrodnicze, w tym na obszary Natura 2000.
Realizacja przedsięwzięcia nie wiąże się z wykorzystywaniem zasobów naturalnych i z transgranicznym oddziaływaniem na środowisko.
Wobec postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o braku konieczności przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko oraz braku opinii ze strony Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oleśnicy, a także biorąc pod uwagę powyższe rozważania, postanowiłem nie nakładać na wnioskodawcę obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Syców w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Otrzymują:
1. Sycowska Gospodarka Komunalna Sp. z o.o.
2. Miasto i Gmina Syców
3. Państwowe Gospodarstwo Leśne- Lasy Państwowe Nadleśnictwo Syców
4. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie
5. Misiarz Beata
6. Wieliczko Barbara
7. Wieliczko Tadeusz
8. Koper Marcin
9. Tablica ogłoszeń UMiG Syców
10. BIP Urzędu Miasta i Gminy: www.bip.sycow.pl
11. a/a
Do wiadomości:
1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska,
Pl. Powstańców Warszawy 1; 50-951 Wrocław
2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ;
Ul. 3-go Maja 20; 56-400 Oleśnica
Sprawę prowadzi:
podinsp. Grzegorz Rosiek
tel. (062) 785 51 15