Informacja
o warunkach udziału w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 7 czerwca 2009 r.
Państwowa Komisja Wyborcza, w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego, zarządzonymi na dzień 7 czerwca 2009 r., przypomina o warunkach udziału w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych w kraju.
Zasady udziału w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej określone są ustawą z dnia 23 stycznia 2004 r. - Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego (Dz. U. Nr 25, poz. 219, z późn. zm.).
Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej ma:
- obywatel polski, który:
- obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który:
Warunkiem udziału w głosowaniu jest wpisanie wyborcy do spisu wyborców. Można być wpisanym tylko do jednego spisu.
Spisy wyborców sporządzają urzędy gmin.
I. Głosowanie w miejscu stałego zamieszkania w Polsce.
- Głosowanie obywateli polskich
Wyborcy zameldowani na pobyt stały na obszarze gminy, którzy nie złożyli wniosku o wpisanie do stałego rejestru wyborców w innym miejscu oraz wyborcy wpisani do rejestru wyborców na własny wniosek, zostaną - na podstawie stałego rejestru wyborców - wpisani z urzędu do spisów wyborców sporządzanych dla poszczególnych obwodów głosowania.
Wyborcy zameldowani na pobyt czasowy zostaną ujęci w spisach wyborców w miejscu ich wpisania do rejestru wyborców. Będzie to miejsce zameldowania na pobyt stały, o ile nie złożyli wniosku o wpisanie do stałego rejestru wyborców w innym miejscu.
- Głosowanie obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi
Obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkali na obszarze gminy i posiadający prawo wybierania mogą uczestniczyć w wyborach pod warunkiem, że najpóźniej w 30. dniu po zarządzeniu wyborów, tj. do dnia 9 kwietnia 2009 r. złożą w urzędzie gminy wniosek o wpisanie do stałego rejestru wyborców.*
Do wniosku należy załączyć:
1) kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy,
2) pisemną deklarację, w której wnioskodawca poda:
a) swoje obywatelstwo,
b) adres stałego zamieszkania w Polsce,
c) nazwę okręgu wyborczego albo miejscowości w państwie swojego pochodzenia, gdzie jest umieszczony w rejestrze wyborców,
3) oświadczenie, że wnioskodawca zamierza korzystać z czynnego prawa wyborczego tylko w Polsce,
4) oświadczenie, że wnioskodawca w państwie swojego pochodzenia nie został pozbawiony czynnego prawa wyborczego (prawa wybierania).
Osoby, które nie zostaną wpisane do stałego rejestru wyborców zgodnie z tymi zasadami nie będą mogły uczestniczyć w wyborach.
Osoby wpisane do stałego rejestru wyborców (wyborcy) zostaną z urzędu wpisane do spisów wyborców w miejscu stałego zamieszkania w Polsce.
Dopisywanie tych wyborców do spisów wyborców poza miejscem stałego zamieszkania odbywa się na analogicznych zasadach, jak dopisywanie do spisów wyborców - obywateli polskich.
II. Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania.
- Głosowanie w miejscu pobytu czasowego, po dopisaniu do spisu na wniosek wyborcy
Wniosek składa się w urzędzie gminy, na obszarze której czasowo przebywa wyborca, najpóźniej w 10. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 28 maja 2009 r.
Wniosek składa się w urzędzie gminy od dnia 18 maja 2009 r. do dnia 25 maja 2009 r. Osoby, które przybyły do miejsca zakwaterowania po tym terminie mogą złożyć wniosek najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 5 czerwca 2009 r.
Wyborca dopisany do spisu wyborców na własny wniosek zostanie z urzędu skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.
- Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania
Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca będzie ujęty w spisie wyborców, najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 5 czerwca 2009 r.
Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.
- Głosowanie w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych
Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach. Dyrektor jednostki powiadomi osoby przebywające w jednostce o umieszczeniu ich w spisie wyborców.
Wyborca wpisany do spisu wyborców w wyżej wymienionej jednostce zostanie z urzędu skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.
Osoby, które przybędą do wyżej wymienionych jednostek w dniu wyborów, będą mogły głosować w obwodach utworzonych w tych jednostkach tylko na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.
- Głosowanie wyborców niepełnosprawnych
Wniosek składa się w urzędzie gminy najpóźniej w 10. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 28 maja 2009 r.
Wyborca dopisany do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania zostanie z urzędu skre-ślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.
- Głosowanie wyborców - obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą
III. Dopisywanie wyborców do spisów w dniu głosowania
W dniu wyborów obwodowe komisje wyborcze dopisują do spisu wyborców jedynie tych wyborców, którzy:
*UWAGA
Zgodnie z art. 168 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. - Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego (Dz. U. Nr 25, poz. 219, z późn. zm.) „Dokumenty wymagane na podstawie przepisów ustawy niesporządzone w języku polskim są składane wraz z tłumaczeniem na język polski."
Zastępca Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej: Jan Kacprzak
Pełna treść informacji Państwowej Komisji Wyborczej: pkw-09.pdf (134.16 Kb)