Bezpieczeństwo w internecie - istotne porady:
- Nie klikaj odsyłaczy pochodzących od nieznajomych i podejrzanych linków wysłanych przez znajomych za pośrednictwem portali społecznościowych lub wiadomości e-mail. Takie odsyłacze mogą być szkodliwe, stworzone w celu nakłonienia Cię do pobrania szkodliwego oprogramowania na swoje urządzenie lub przekierowania Cię na stronę phishingową stworzoną w celu przechwycenia danych uwierzytelniających do różnych serwisów online,
- Nie podawaj danych dotyczących karty płatniczej na nieznanych lub podejrzanych stronach internetowych, aby nie wpadły w ręce cyberprzestępców. Jeśli takie strony oferują korzystne transakcje, które wydają się zbyt piękne, aby były prawdziwe, najprawdopodobniej stoją za nimi oszuści,
- Sprawdź dwa razy, czy strona internetowa jest prawdziwa, zanim podasz na niej jakiekolwiek dane uwierzytelniające lub informacje poufne. Fałszywe strony internetowe mogą do złudzenia przypominać te prawdziwe.
- Spam jako niegroźny sposób na groźne ataki. Unikajmy otwierania poczty niewiadomego pochodzenia.
- Nieopłacona FV jako sposób przemycenia wirusa do naszego systemu. Często załącznik z rozszerzeniem zip, xls, doc zawiera zainfekowany kod.
- Ataki socjotechniczne - czyli sposoby mające na celu nakłonienie pracowników użytkujących komputery tworzące połączoną w sieć infrastrukturę IT do zrobienia czegoś, co umożliwili przestępcom uzyskanie dostępu do firmowych zasobów. Mówiąc wprost, „zarzucają przynętę” pod postacią fikcyjnego maila, fałszywej strony logowania czy SMS-u na telefon połączony z wewnętrzną siecią Wi-Fi.
- Przekazywanie haseł dostępowych współpracownikom powoduje utratę kontroli nad dostępem.
- Fizyczne bezpieczeństwo miejsca pracy dotyczy zabezpieczenia dokumentów przed kradzieżą ale także komputera przed nieautoryzowanym dostępem.
- Znaleziony pendrive na parkingu jako pozwolenie na atak dla cyberprzestępcy.
Źródło: strona Eset, Dagma.