Procedury postępowania w sytuacji zagrożeń

Utrata dokumentów i kart płatniczych 13-01-2017

Zastrzeganie dokumentów tożsamości:

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Aby dowiedzieć jak można się przed tym ochronić zachęcamy do zapoznania się z zawartymi na tej stronie informacjami.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU - to kilkanascie tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:

    Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.
    Powiadomienie Policji - w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
    Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu - informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: www.mswia.gov.pl/pl/sprawy-obywatelskie/dowody-osobiste/12980,Dowod-osobisty-Informacje-Ogolne.html#Post%C4%99powanie%20w%20razie%20utraty%20lub%20uszkodzenia%20dowodu%20osobistego

W zależności od tego, czy są już Państwo Klientami Banku, czy nie - istnieją dwie możliwości zastrzegania utraconych dokumentów w Systemie DZ:

- Jestem klientem banku (mam konto): dokumentyzastrzezone.pl/index.php

- Nie jestem klientem banku: dokumentyzastrzezone.pl/index.php

 Związek Banków Polskich udostępnił jeden (wspólny) numer do zastrzegania kart płatniczych: (+48) 828 828 828

Autor:
Data utworzenia: 13-01-2017 11:48:25
Data edycji: 02-03-2017 11:13:48