xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Uchwała Nr XVIII/84/07
Rady Miejskiej w Sycowie
z dnia 22 listopada 2007 r.
w sprawie opłat za świadczenia w przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Syców
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 8 w związku z art. 7 ust .1 pkt. 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 14 ust. 5 art.6 pkt.1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zmianami) w związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz.624 ze zmianami) uchwala się co następuje :
§ 1
Miesięczną opłatę rodziców ( opiekunów) za świadczenia przedszkola w zakresie przekraczającym realizację podstaw programowych określa się kwotą stanowiącą 8 % minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego przepisami ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ( Dz. U. Nr 200 , poz. 1679 ze zmianami ) w zaokrągleniu do pełnych złotych.
§ 2
Opłata , o której mowa w § 1 , nie obejmuje kosztów wyżywienia dzieci , które są ustalane przez dyrektorów publicznych przedszkoli w porozumieniu z Radą Rodziców oraz kosztów zajęć dodatkowych, a w szczególności : nauki języków obcych i rytmiki.
§ 3
Za korzystanie z wyżywienia przez pracowników przedszkoli pobiera się opłatę w wysokości 175 % opłaty za wyżywienie dzieci ustalonej przez dyrektorów przedszkoli w porozumieniu z Radą Rodziców danej jednostki .
§ 4
1.W przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu przez okres co najmniej trzech dni zwrotowi podlega dzienna stawka żywieniowa za każdy dzień nieobecności, pod warunkiem zgłoszenia przez rodziców lub opiekunów absencji dziecka z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.
2.Opłatę , o której mowa w § 1 nie pobiera się w przypadku dłuższej , trwającej ponad miesiąc nieobecności dziecka w przedszkolu lub w przypadkach losowych rodziny dziecka.
3.W przypadkach , o których mowa w ust. 2 decyzje podejmuje dyrektor przedszkola.
§ 5
Zakres świadczeń przedszkola określa umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy dyrektorem przedszkola a rodzicami (opiekunami) dziecka.
§ 6
Traci moc uchwała Nr XLIX/272/06 Rady Miejskiej w Sycowie z dnia 29 czerwca 2006 r.
w sprawie ustalenia odpłatności za pobyt dzieci w publicznych przedszkolach i odpłatności za korzystanie z wyżywienia przez pracowników publicznych przedszkoli z terenu Miasta i Gminy Syców.
§ 7
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Syców.
§ 8
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 roku i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Bolesław Moniuszko
Uzasadnienie do uchwały Nr XVIII/94/07 Rady Miejskiej w Sycowie z dnia 22 listopada 2007 r. w sprawie ustalenia opłat za świadczenia w przedszkolach , dla których organem prowadzącym jest Gmina Syców
Zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty ( Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) ,,Opłaty za świadczenia prowadzonych przez gminę przedszkoli publicznych ustala rada gminy” i zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 roku w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół w § 10 ust. 2 pkt. 4 ,,Zasady odpłatności za pobyt dzieci w przedszkolu i odpłatności za korzystanie z wyżywienia przez pracowników ustala organ prowadzący” z tym, że nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstaw programowych wychowania przedszkolnego jest bezpłatne.
Na opłatę , o której mowa w § 1 składają się uśrednione koszty energii elektrycznej, gazu wody, centralnego ogrzewania itp. składników wynikających z funkcjonowania przedszkoli.
Mogą one być stałe , obiektywnie uzasadnione w razie wzrostu cen , lub podlegać obniżce w przypadku umiejętnego zarządzania kierownictwa przedszkoli.
Burmistrz
mgr Sławomir Kapica