Menu

Postanowienie o braku potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach 13-08-2015

dla przedsięwzięcia polegającego na „Usytuowaniu przenośnego zbiornika na olej napędowy przy ul. Wrocławskiej 8 w Sycowie, zlokalizowanego na działkach: 28/2 am 28 Syców”

Syców, dnia 12.08.2015 r. 
Znak sprawy: OR.RGOiOŚ.6220.5.2015

POSTANOWIENIE
                               
Działając na podstawie art. 63 ust 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2013, poz.1235 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku inwestora – Sycowskiej Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wrocławskiej 8 w Sycowie - z dnia 19.06.2015 r. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Usytuowaniu przenośnego zbiornika na olej napędowy przy ul. Wrocławskiej 8 w Sycowie, zlokalizowanego na działkach: 28/2 am 28 Syców” oraz po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oleśnicy

postanawiam
stwierdzić brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację inwestycji polegającej na usytuowaniu przenośnego zbiornika na olej napędowy przy ul. Wrocławskiej 8 w Sycowie, zlokalizowanego na działkach: 28/2 am 28 Syców.

Uzasadnienie

    Planowana inwestycja, zgodnie z informacjami zawartymi w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, zalicza się do grupy przedsięwzięć określonych w § 3 ust. 1 pkt 37 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie  przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r., Nr 213, poz. 1397, ze zm.), jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2013, poz.1235 ze zm.) dla tego rodzaju przedsięwzięć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdza się po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
    Burmistrz Miasta i Gminy Syców, jako organ prowadzący postępowanie, wystąpił do organów opiniujących z prośbą o wydanie opinii, co do obowiązku przeprowadzenia  dla planowanego przedsięwzięcia pn. „usytuowanie przenośnego zbiornika na olej napędowy przy ul. Wrocławskiej 8 w Sycowie zlokalizowanego na działkach 28/2 am. 28 Syców”, oceny oddziaływania w/w przedsięwzięcia na środowisko.
    Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu pismem z dnia 28.07.2015 r. – WOOŚ.4240.419.2015.PS – wydał opinię, że dla przedmiotowej inwestycji nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy pismem z dnia 20.07.2015 r. – ZNS-MP-61-38/15 – wydał opinię, że dla planowanego przedsięwzięcia brak jest potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
        W oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy oraz biorąc pod uwagę opinie wskazanych wyżej organów, należy stwierdzić, że dla przedmiotowej inwestycji brak jest potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko. Planowana inwestycja została przeanalizowana w aspekcie uwarunkowań wymienionych w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2013, poz.1235 ze zm.), tj. w szczególności rodzaju i charakterystyki przedsięwzięcia, z uwzględnieniem skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji, powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na którym będzie oddziaływać przedsięwzięcie, wykorzystywania zasobów naturalnych, emisji i występowania innych uciążliwości, ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii, a także usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, uwarunkowań miejscowego planu zagospodarowania, gęstość zaludnienia oraz rodzaju i skali możliwego oddziaływania inwestycji.
Mając powyższe na uwadze ustalono, że planowane przedsięwzięcie polega na posadowieniu na istniejącej, płaskiej powierzchni żelbetowej przenośnego, bezciśnieniowego, dwupłaszczowego zbiornika z polietylenu o pojemności do 5 m/3, służącego do magazynowania oleju napędowego oraz montażu zasilania do zbiornika 230V. W zbiorniku przechowywany będzie olej wyłącznie na potrzeby własne inwestora. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego  MPZP Syców – obszar A (Dz. Urz. Woj. Dol. Nr 45, poz. 879), obszar realizacji inwestycji przeznaczony jest m.in. pod tereny baz i składów oraz działalność gospodarczą. Zatem planowane przedsięwzięcie zgodne jest z ustaleniami w/w planu. W fazie realizacji inwestycji nie przewiduje się możliwości występowania znaczącego oddziaływania na środowisko. Uciążliwości związane z etapem montażu zbiornika będą miały charakter krótkotrwały, ograniczony do bezpośredniego sąsiedztwa miejsca realizacji inwestycji i ustaną po zakończeniu prac montażowych. Zastosowanie urządzeń zasilanych energią elektryczną powinno zagwarantować zabezpieczenie gleby oraz wód powierzchniowych i podziemnych przed zanieczyszczeniami spowodowanymi wyciekami paliwa. Pracownicy wykonujący prace montażowe będą korzystać z zaplecza socjalnego budynku zlokalizowanego na terenie działki, na której realizowana jest inwestycja. Powstałe podczas realizacji przedsięwzięcia odpady budowlane nie będą stanowiły większego zagrożenia dla środowiska. Na etapie eksploatacji inwestycji emisja zanieczyszczeń do powietrza będzie związana głównie z procesem magazynowania i dystrybucji paliw. Emisja par oleju napędowego będzie minimalna z uwagi na zastosowanie zamkniętego systemu odsysania oparów. Eksploatacja inwestycji będzie wiązała się z emisją hałasu spowodowaną ruchem pojazdów, w tym autocystern dostarczającym paliwo do przedmiotowego przedsięwzięcia. Zakłada się, że zbiornik napełniany będzie z częstotliwością 1 raz w miesiącu. W celu ochrony środowiska gruntowo-wodnego zbiornik wyposażony zostanie w system automatycznych zamknięć oraz czujnik zabezpieczający przed przelaniem. Dodatkowo na terenie zakładu znajdować się będą materiały absorpcyjne w celu neutralizacji potencjalnego, niekontrolowanego wycieku paliwa w sytuacji awaryjnej.
Po przeanalizowaniu możliwości oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia w zakresie aspektów przyrodniczych stwierdzić należy, że w zasięgu oddziaływania planowanej inwestycji nie występują obszary leśne, obszary wodno-błotne, obszary górskie, obszary przylegające do jezior, a także obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r., poz. 627 ze zm.). Najbliżej położony obszar chroniony – Obszar Chronionego Krajobrazu „Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska” – znajduje się w odległości około 3 km od planowanej inwestycji. Natomiast obszar Natura 2000 – obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Dolina Oleśnicy i Potoku Boguszyckiego PLH02091 znajduje się w odległości około 15 km.
Oceniając skalę i rodzaj możliwego oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko, biorąc pod uwagę charakter przedsięwzięcia, zakres planowanych prac oraz działania minimalizujące zagrożenia, należy stwierdzić, że przedmiotowa inwestycja nie będzie oddziaływać ponadnormatywnie na środowisko, w tym także w sposób transgraniczny.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że dla planowanego przedsięwzięcia brak jest potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia dla inwestycji polegającej na usytuowaniu przenośnego zbiornika na olej napędowy przy ul. Wrocławskiej 8 w Sycowie, zlokalizowanego na działkach: 28/2 am 28 Syców, w tym także w zakresie oddziaływania na siedliska przyrodnicze oraz gatunki roślin i zwierząt, dla których wyznaczono ww. obszary Natura 2000.


Pouczenie
Na postanowienie nie przysługuje zażalenie


Otrzymują:
1.    Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Pl. Powstańców Warszawy 1, 50-153 Wrocław,
2.    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, ul. 3 Maja 20, 56-400 Oleśnica,
3.    strony wg rozdzielnika w aktach sprawy,
4.    A/a

Autor treści: Grzegorz Dąbrowski

Autor:
Data utworzenia: 13-08-2015 10:18:39
Data edycji: 13-08-2015 10:19:00